Сенсорне виховання дітей. Практичні поради батькам

Сенсорне виховання дітей. Практичні поради батькам.

Сенсорне вихованнясистема педедагогічних впливів, спрямова­них на форми, способи чуттєвого пізнання, вдосконалення відчуттів і сприймань.

Сенсорні відчуття можуть бути різними:

• Зорові відчуття – дитина бачить контраст між світлом і темрявою, розрізняє кольори і відтінки, форму і величину предметів, їх кількість і розташування в просторі.
  • Слухові відчуття – дитина чує різноманітні звуки: музику, звуки природи, шуми міста, людську мову, і вчиться їх розрізняти.
  • Смакові відчуття – дитина пробує і вчиться розрізняти на смак різноманітні продукти харчування та страви.
  • Відчутні відчуття – дитина відчуває за допомогою дотиків, обмацування різні за фактурою матеріали, поверхні різних за розміром і формою предметів;
  • Нюхові відчуття – дитина вдихає і вчиться розрізняти різноманітні запахи навколишнього світу.

Як Ви думаєте, шановні батьки, які матеріали є найдоступнішими в рішенні такого питання? Доступним матеріалом сенсорного розвитку дітей є пісок, вода і будівельний матеріал.

Ігри з піском і водою – це не тільки розвага, а й природний спосіб зміцнення здоров’я. Такі ігри благотворно впливають на психіку дітей, заспокоюють, створюють умиротворений настрій.

Що придумати для того, щоб малюк швидше освоював необхідні поняття: розрізняв кольори, форми, звуки, мав уявлення про напрямки “прямо”, “наліво”, “праворуч” і т.д.? Зайдіть в будь-який магазин дитячих іграшок, і ви знайдете повний комплект дидактичного матеріалу. Пірамідки з колечок, кубики, м’ячики, найпростіші конструктори для дітей – все це підійде для занять.
Сучасні батьки повинні бути грамотні: сьогодні аж ніяк не важко знайти літературу про сенсорне виховання дітей раннього віку і познайомитися з різними методиками, що дозволяють активно розвивати малюка.

Використовуйте різні техніки малювання:

–          малювання на мокрому папері;

–          малювання пальцями;

–          малювання долоньками;

–          малювання пензликом, малювання за допомогою штампа.

Дітям можна запропонувати такі ігри для сенсорного розвитку дітей вдома:

Дидактична гра «Розклади ягоди в кошики».

Мета: вчити розрізняти і співвідносити предмети за величиною, закріпити поняття: великий – маленький, один – багато, закріпити червоний та інші кольори.

Дидактична гра «Заший спідничку»

Мета: запам’ятовувати геометричні фігури, вчити правильно вкладати їх в рамочку, орієнтуватися за кольором.

Дидактична гра «Хто в будиночку живе?»

Мета: закріплювати основні кольори, вчити розподіляти предмети відповідно до кольору будиночка.

Пам’ятка для батьків

Дитина повинна виділяти і знати коло, квадрат, трикутник. На початку необхідно познайомити дитину з геометричними фігурами, їх назвами і особливостями. Зразками об’ємних фігур можуть стати кубик і м’яч. Способи визначення форми: накладання фігур,  прикладання до еталону (зразком), зіставлення елементів фігур. Після засвоєння практичних дій дитина може дізнаватися будь-яку фігуру.

Вправляйте впізнавання, вгадування форми в різних іграх: знайди таку ж фігуру як ця, приклади до малюнку постать схожу на малюнок, що буває (круглим, квадратним) і т. д.

Своїми руками Ви можете зробити ігри для розвитку зору та дрібної моторики:

• Кольорові плями – плями різної форми;
  • Картинки – штрихування (на зображенні основний контур заштрихован);
  • Різнобарвні напівпрозорі шарфи;
  • Картинки-хованки (на зображенні «заховані» предмети, дитина повинна їх знайти).
  • Касети і диски зі звуками: крики домашніх тварин і птахів, звуки транспорту, звуки природи (квакання жаб, стрекотіння коників), звуки води (водоспади, струмочки, море, дощ і т. д.), звуки грози, шелест листя і т. д;
  • Пристосування для створення звуків: шарудіння, гремелки, свистульки, незвичайні музичні інструменти, будь-які пристосування, що видають цікаві звуки.
  • Шматочки хутра, шовку, шкурки, оксамитового паперу – різні матеріали з різною фактурою (створення тактильної дошки) ;
  • Предмети для створення холодного і гарячого (грілка, формочки для льоду);
  • Різні за формою дрібні предмети;
  • Різні крупи в мішечках, підноси для круп, баночки.
  • Природні запахи (кава, м’ята, апельсинові кірки) в різноманітних ємностях.